Standardy pokojów hotelowych

Data publikacji: 14.01.2020
pokoj hotelowy

By być zadowolonym z pobytu w hotelu trzeba sprawdzić, jakie standardy pokojów są dostępne i wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.

Ze względu na liczbę łóżek

Pierwszym sposobem podziału pokojów hotelowych jest to, ile mieści się w nich łóżek. W tej kategorii wyróżniamy pokoje:

  • jednoosobowe, tzw. single room,

  • dwuosobowe z jednym łóżkiem, tzw. double room,

  • dwuosobowe z dwoma pojedynczymi łóżkami,

  • double-double z dwoma dwuosobowymi łóżkami,

Spotykane są również pokoje rodzinne przeznaczone dla przynajmniej dwóch osób i dziecka.

Wielkość pomieszczenia

Drugą klasyfikacją jest to, jak duży jest pokój hotelowy. Najbardziej znany jest ten określany mianem studio, przy czym w różnych obiektach może on oznaczać co innego. Zazwyczaj jest to jednak przestronne pomieszczenie oferowane przez hotele posiadające co najmniej trzy gwiazdki i najczęściej mogą przebywać w nim dwie lub trzy osoby, również rodziny z dzieckiem. Posiadają też aneks kuchenny wraz z podstawowym wyposażeniem, dzięki czemu można przygotowywać w nich posiłki. Drugim typem jest apartament, czyli dwupokojowe mieszkanie z osobną sypialnią, łazienką oraz z aneksem kuchennym.

Standardy pokojów hotelowych

Przechodząc bezpośrednio do standardów hotelowych, goście mają do wyboru takie warianty jak:

  • pokoje ekonomiczne – charakteryzują się one niższym standardem, aniżeli zwykłe pokoje. Hotele posiadające co najmniej trzy gwiazdki, muszą zagwarantować gościom minimalne wyposażenie takie jak ręczniki czy suszarka. Najczęściej cechują się gorszym usytuowaniem na terenie hotelu i oknami choćby z widokiem na parking,

  • pokój superior – wybierając taką ofertę gość może oczekiwać lepszego wyposażenia, niż w pokoju standardowym. Przykładowo będzie to większy balkon, klimatyzacja albo wanna zamiast prysznica,

  • pokój deluxe – standardem wyższym od superior jest deluxe. Dodatkiem może być np. dostęp do minibaru, ekspres do kawy oraz lepszy widok z okna.

Standardy pokojów hotelowych nie są w większości ujednolicone, dlatego przed wyborem trzeba dokładnie sprawdzić, co zawiera oferta w danym obiekcie.