Różne rodzaje obiektów noclegowych

Data publikacji: 01.08.2017
d 4163060014104361568680 1000x540

Planując kilkudniową wycieczkę, jedną z najistotniejszych kwestii jest dobór odpowiedniego miejsca noclegowego. Obecnie możemy spotkać się różnymi rodzajami obiektów noclegowych. Najpopularniejsze są oczywiście hotele, ale wiele lokali posiada w swojej nazwie takie określenia jak m.in. motel, hostel czy hotel butikowy. Czym różnią się te obiekty? Na co można liczyć w każdym z nich?

Poznaj różne rodzaje obiektów noclegowych

  • Hotel to obiekt, który posiada minimum 10 pokoi. Pokoje w większości powinny być jednoosobowe lub dwuosobowe. Hotele standardowo świadczą szeroki zakres usług związanych z pobytem gości, np. usługi gastronomiczne. Dodatkowo mogą udostępniać wiele innych opcjonalnych udogodnień tak jak np. Sleep Hotel we Wrocławiu.

  • Motel to kolejny rodzaj obiektów noclegowych. Jest on usytuowany przy drodze. Modele muszą oferować gościom miejsca parkingowe. Zwykle posiadają co najmniej 10 pokoi, w tym większość jest jedno- lub dwuosobowa. Powinien również świadczyć usługi gastronomiczne. Motele zwykle usytuowane są na obrzeżach miast i przy głównych trasach samochodowych.

  • Hostel to obecnie bardzo popularny rodzaj noclegów. Jest to obiekt znacznie tańszy od hotelu, jednak wyróżniający się nieco niższym standardem. Najczęściej dysponuje on pokojami wieloosobowymi, zwykle ze wspólną łazienką na korytarzu. Bardzo często goście mogą korzystać też ze wspólnej kuchni, gdzie przygotowywane są indywidualne posiłki. Mogą znajdować się również pomieszczenia integracyjne, takie jak np. sala telewizyjna. Obecnie jednak coraz więcej hosteli dysponuje również hotelami jedno- i dwuosobowymi, niekiedy z własną łazienką.

  • Hotel butikowy to obiekt elegancki, luksusowy i często umiejscowiony w zabytkowych budynkach. Obiekty tego rodzaju zapewniają usługi na najwyższym poziomie, zbliżonym nawet do obiektów 5-gwiazdkowych. Hotele butikowe najczęściej są niewielkie, kameralne i cechują się unikatowym wystrojem.

  • Kemping to strzeżony teren, na którym goście mogą skorzystać z noclegu w namiocie, samochodzie mieszkalnym lub przyczepie turystycznej. Zwykle tereny kempingowe posiadają rozbudowaną infrastrukturę i turyści mogą skorzystać m.in. ze wspólnej kuchni, łazienek i pryszniców.

  • Schroniska młodzieżowe to obiekty oferujące usługi noclegowe dla młodzieży.

  • Pola biwakowe to miejsca oferujące noclegi w namiotach, ale w przeciwieństwie do kempingów są to obiekty strzeżone.

  • Bungalow to bardzo ciekawa forma noclegi. Są to niewielkie domki, najczęściej drewniane, znajdujące się w krajach egzotycznych. Bardzo często zlokalizowane są na plażach.

  • Gospodarstwa agroturystyczne to rodzinne obiekty noclegowe, które dodatkowo zapewniają gościom możliwość aktywnego wypoczynku na wsi.