Kto i na jakich zasadach przyznaje gwiazdki hotelom?

Data publikacji: 03.06.2024
złote gwiazdki hotelowe

Przyznawanie gwiazdek hotelowych to proces, który może budzić wiele pytań wśród właścicieli obiektów noclegowych oraz ich gości. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, kto i na jakich zasadach decyduje o liczbie gwiazdek przypisanych do hoteli, a także jakie korzyści płyną z posiadania wyższej klasyfikacji. Zachęcamy do lektury wszystkich zainteresowanych tym tematem.

System klasyfikacji hoteli w Polsce

W Polsce system klasyfikacji hoteli bazuje na międzynarodowych standardach, stosowanych w większości krajów europejskich. Za przyznawanie gwiazdek hotelom odpowiedzialny jest marszałek województwa, w którym znajduje się dany obiekt. W przypadku hoteli we Wrocławiu jest to więc marszałek województwa dolnośląskiego, współpracujący z komisją złożoną ze specjalistów z dziedzin hotelarstwa, a także przedstawicieli sanepidu i straży pożarnej.

Posiadanie wyższej klasyfikacji hotelowej przynosi wiele korzyści – zarówno dla właścicieli obiektów noclegowych, jak i ich gości. Dla właścicieli hoteli wyższa liczba gwiazdek oznacza większą atrakcyjność obiektu na rynku turystycznym oraz możliwość uzyskania wyższych cen za usługi noclegowe. Co więcej, hotele o wyższej klasyfikacji częściej są wybierane przez klientów biznesowych oraz organizatorów konferencji czy szkoleń. Dla gości natomiast wyższa liczba gwiazdek to gwarancja lepszej jakości usług oraz większy komfort pobytu. Wybierając hotel o wyższej klasyfikacji, klienci mogą liczyć na lepsze warunki zakwaterowania.

Kryteria przyznawania gwiazdek hotelom

Klasyfikacja hoteli obejmuje punktowy system oceny, złożony z różnych kryteriów. Do najważniejszych z nich należą:

  • jakość usług,
  • komfort zakwaterowania,
  • wyposażenie pokoi,
  • infrastruktura,
  • atrakcyjność lokalizacji.

W zależności od liczby uzyskanych punktów hotel może otrzymać od jednej do pięciu gwiazdek. Hotele jednogwiazdkowe spełniają podstawowe wymagania dotyczące zakwaterowania, takie jak czystość, bezpieczeństwo czy dostęp do łazienki. Hotele dwugwiazdkowe oferują nieco więcej udogodnień – telewizor czy Internet w pokojach. Trzygwiazdkowe hotele charakteryzują się wyższym standardem usług oraz większą liczbą udogodnień, takich jak restauracja czy centrum konferencyjne na terenie obiektu. Czwartą gwiazdkę otrzymują obiekty zapewniające jeszcze więcej udogodnień oraz wyższy standard obsługi. Mogą one mieć na przykład basen, siłownię czy Spa. Pięciogwiazdkowe hotele to najbardziej luksusowe obiekty, oferujące najwyższy standard usług oraz bogate zaplecze rekreacyjne i rozrywkowe.