Krótka historia hotelarstwa w Polsce

Data publikacji: 18.08.2017
Hotel Sleep Wrocław

Współcześnie hotele znajdują się we wszystkich miastach i miasteczkach, nawet tych niewielkich. Istnieje wiele rodzajów lokali noclegowych, więc możemy wybierać spomiędzy różnorodnych lokali noclegowych. Ekskluzywne hotele we Wrocławiu, Warszawie czy Krakowie goszczą najznamienitszych gości międzynarodowych – głowy państwa, aktorów, piosenkarzy itp. Warto przyjrzeć się nieco bliżej historii polskiego hotelarstwa.

Hotelarstwo w Polsce – jak to się zaczęło?

Pierwsze dokumenty wskazujące na początek hotelarstwa w Polsce pochodzą dopiero z XIII wieku. W Statucie Wiślickim mowa jest o karczmarzach, który zapewniali miejsca noclegowe swoim gościom. Można więc przypuszczać, że polskie hotelarstwo sięga czasów średniowiecznych, kiedy to funkcjonowało wiele karczm i gospód, w których można było dobrze zjeść, napić się i przespać.

Pierwszym polskim hotelem był Marywil w Warszawie. Znajdował się w miejscu, w którym obecnie zlokalizowany jest gmach Teatru Wielkiego. Hotel ten prężnie działał do 1825 roku. Nazwa przywołuje skojarzenia z Marysieńką Sobieską.

Zgodnie ze źródłami historycznymi Polska, Litwa i Hiszpania znane były jako kraje wyróżniające się gościnnością, dlatego też podróżnicy z różnych stron bardzo chętnie zatrzymywali się w tutejszych hotelach.

Marywil to pierwszy, ale rzecz jasna niejedyny hotel wart uwagi. Niedługo po nim pojawiały się następne lokale. Niestety na luksus nocowania w hotelu mogli pozwolić sobie nieliczni. Dopiero w XX wieku podróże turystyczne i biznesowe znacznie się rozpowszechniły. Coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na krótkotrwały wynajem miejsca noclegowego w obcym mieście, stąd też zaczęły powstawać nowe rodzaje lokali noclegowych, w tym tanie pensjonaty i hostele.

Koniec XIX w. i początek XX w. to prawdziwy rozkwit w usługach hotelarskich w naszym kraju, a wiek XIX przynosi zupełnie nową jakość w tej dziedzinie. Goście mogą wybierać pomiędzy noclegami o różnym standardzie i w różnych cenach. Jedno jest niezmienne od wieków, goście z zagranicy wciąż doceniają polską gościnność i chętnie zatrzymują się w tutejszych hotelach.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/users/sleep/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php7.0/usr/share/php:/home/lib/php7.0:/home/lib/php7.0/pear') in /home/users/sleep/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41