Jakie wyposażenie musi mieć sala konferencyjna?

Data publikacji: 03.08.2020
sala konferencyjna

Jeszcze dwie dekady temu sale konferencyjne kojarzyły się z dusznymi pomieszczeniami, w których nowinki technologiczne często żyły własnym życiem – podpinanie kolejnych laptopów do rzutnika zawsze wymagało obecności specjalisty i niezliczonej ilości przewodów. Tamte czasy już dawno minęły – obecnie firmy bardzo dbają o to, by wynajęte sale, w których organizują one swoje szkolenia, były synonimem nowoczesności i komfortu. Co jest obecnie standardem?

Powietrze i przestrzeń

Firmy wynajmujące sale konferencyjne starają się urozmaicić swoją ofertę tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dobre hotele oferują swoim gościom zarówno sale będące w stanie pomieścić ponad sto osób, jak i takie, przystosowane dla mniejszych grup. Sala powinna być dobrana do liczby osób tak, by w trakcie szkolenia nie wydawała się pusta, lecz jednocześnie, by nie panował w niej ścisk i zaduch. Jeśli chodzi o ten ostatni, standardem obecnie stała się wydajna klimatyzacja. Nikt już nie wyobraża sobie spędzenia całego dnia w zaciemnionym pomieszczeniu, w którym ciężko się oddycha, a zapach pozostawia wiele do życzenia. Współczesna sala konferencyjna to taka, w której wszyscy mogą poczuć się komfortowo. Najemcy przykładają w związku z tym też ogromną wagę do wygody krzeseł i stołów, które oferują swoim klientom.

Nowoczesne multimedia

Niewielu prelegentów korzysta jeszcze z flipchartów podczas swoich wystąpień. Obecnie wydarzenia tego typu to głównie prezentacje, czasami połączone z tele lub videokonferencjami. W nowoczesnej sali nie może zabraknąć wysokiej jakości urządzeń multimedialnych: dobrego rzutnika, wydajnych głośników, bezprzewodowego mikrofonów, a także sprawnych przewodów do podłączania laptopów gości. Absolutnym standardem jest dostęp dla wszystkich gości do sieci Wi-Fi. Niewiele osób może obecnie pozwolić sobie na całkowite odcięcie się od służbowej poczty, nawet będąc na szkoleniu. Bardzo ważna dla wielu prelegentów jest możliwość regulacji zaciemnienia sali (by obraz rzutnika był dobrze widoczny nawet w słoneczny dzień), a dla innych – dobry dostęp do światła dziennego, gdy wystąpienie związane jest również ze szkoleniem uczestników.