Historia miasta Wrocław. Część II

Data publikacji: 29.08.2016
Fotolia 76303499 Subscription Monthly M 1200x540

Miasto z bogatą historią

Wrocław jest niezwykle charakterystycznym miastem wyróżniającym się budownictwem, architekturą, zabytkami, strefą kultury i rozrywki, a także historią. Prowadząc kameralny Hotel Sleep dokładnie znamy dzieje naszego miasta. We wcześniejszym wpisie opisywaliśmy najdawniejsze dzieje. Czasy przed 1000 rokiem aż do zapisania pierwszego zdania w języku polskim. W tej części pragniemy przybliżyć Państwu dalsze dzieje naszego miasta.

Okres panowania wielu władców

W 1270 roku w miejscowości mieszczącej się pod Wrocławiem zapisano pierwsze w historii zdanie w języku polskim. Od tamtej pory mowa ta nieustannie rozwijała się na terenie miasta i jego obrzeżach. W drugiej połowie XV wieku we Wrocławiu wydrukowano „Statuta synodalna episcoporum Wratislaviensium” autorstwa Kaspera Elyana. Był to pierwszy polski druk składający się z trzech katolickich modlitw. Wraz ze śmiercią Ludwika II Jagiellończyka w 1526 roku Wrocław i Królestwo Czech zostało włączone do monarchii Habsburgów. Jednak język polski wciąż był dominującym rodzajem mowy. Trwało to nieprzerwanie przez kolejne lata. Jednak w 1741 roku w wyniku wojen śląskich Wrocław wszedł pod panowanie króla Fryderyka II i stało się częścią Prus. W tym samym roku miasto zyskało nową nazwę – Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław. Pruski władca hamował rozwój grodu widząc w nim jedynie obiekt o charakterze obronnym. Ponad 60 lat później, w 1806 roku, Wrocław przeszedł pod panowanie wojsk napoleońskich i było punktem organizacyjnym polskich legionów. Napoleon zarządził rozbiórkę starych murów i bastionów, które oszpecały obiekt. Decyzja ta przyczyniła się to do rozwoju przestrzennego miasta, który niestety nie trwał długo. W 1807 roku Napoleon podpisał Pokój w Tylży i zwrócił Wrocław pod panowanie Prus. Król Prus zarządził całkowitą spekulację dóbr kościelnych i świeckich w mieście. Ograbiono kościoły, szkoły i uniwersytet. Działania króla rozpoczęły niezwykle ciężki okres w historii Wrocławia. Dalszą historię Wrocławia [zaprezentujemy w kolejnych wpisach.