Elementy wyposażenia pokoju hotelowego

Data publikacji: 05.07.2019
GettyImages 181130453

Obiekty noclegowe, które nie używają nazwy „hotel”, mają sporą dowolność w wyposażeniu swoich pokoi. Mimo to często są one o wiele bardziej przytulne i praktyczniej urządzone, nawet niż te w bardzo dobrych hotelach. Jeśli chodzi o prawdziwe hotele, ich wyposażenie musi być zgodne z obowiązującymi przepisami, by dany obiekt utrzymał przyznaną mu liczbę gwiazdek.

Hotel 1*

W hotelu jednogwiazdkowym w pokoju musi się znaleźć lampka nocna przy łóżku, szafa i co najmniej  3 wieszaki na osobę, biurko lub stół, krzesło, lustro, wieszak ścienny, szklanki, dostęp do co najmniej 1 wolnego gniazdka elektrycznego, a w łazience wanna lub kabina prysznicowa, umywalka z blatem lub półką, WC, lustro, kosz na śmieci, mydełko lub mydło w płynie i ręczniki.

Hotel 2*

Hotel dwugwiazdkowy oferuje odpowiednio większe pokoje. Poza wszystkimi rzeczami, które muszą znaleźć się w hotelu 1*, w pokoju powinno być także wydzielone miejsce na bagaż, a także – radio.

Hotel 3*

Hotel trzygwiazdkowy musi zapewniać wszystko, co hotel dwugwiazdkowy, a do tego kilka innych elementów wyposażenia. W pokoju musi znaleźć się też telewizor i telefon, a także takie udogodnienia jak igielnik, zestaw do czyszczenia ubrań i obuwia oraz torba na bieliznę do prania. Co ważne, na gościa muszą czekać też materiały piśmiennicze i woda w butelce. W łazience nie może zabraknąć dużego ręcznika kąpielowego. Do pokoju, przez minimum 18 godzin na dobę, gość powinien móc zamówić usługi room service.

Hotel 4*

Hotele czterogwiazdkowe są wyposażone jeszcze lepiej niż te trzygwiazdkowe. Te, które wystąpiły o klasyfikację gwiazdkową po 16.11.2011 r., muszą już mieć klimatyzację. W pokoju powinny znajdować się fotele lub kanapa ze stolikiem, a także minibar lub lodówka. W łazience nie może zabraknąć suszarki do włosów.

Hotel 5*

Jeśli chodzi o hotel pięciogwiazdkowy, wyposażenie pokoju przypomina hotele czterogwiazdkowe, w pokoju obowiązkowo jednak musi znaleźć się sejf. Bogatsze jest też wyposażenie łazienki, w której znajduje się nie tylko telefon, ale też… waga.