Co warto zwiedzić we Wrocławiu?

Data publikacji: 30.06.2020
Wroclaw

Wrocław to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląską oferuje tyle atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, że wielu turystów uwielbia do niego wracać. Co warto zobaczyć, odwiedzając to miasto?

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Ta część miasta dawniej była wyspą, na której Piastowie Śląscy zbudowali swój gród. Podczas spaceru warto zajrzeć do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, uważanej za pierwszą w pełni gotycką świątynię na terenie Polski. Na wieży katedry znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Ostrów Tumski kryje jeszcze wiele innych wyjątkowych zabytków: kościół św. Idziego, największy na świecie pomnik Jana Nepomucena, Muzeum Archidiecezjalne i Ogród Botaniczny. Zakochani, którzy planują zabukować nocleg we Wrocławiu, muszą pamiętać o spacerze mostem Tumskim, zwanym mostem zakochanych. Tam mogą zawiesić kłódkę ze swoimi inicjałami, a kluczyk do niej wrzucić do Odry, by ich miłość trwała po wieki.

Stare Miasto

Na Starym Mieście warto czujnie wypatrywać słynnych krasnali, które zawładnęły wrocławskimi ulicami. Można nawet wyruszyć ich szlakiem – obecnie w mieście znajduje się prawie 400 rzeźb! Jeśli chodzi o sam rynek, jest on 3. pod względem wielkości w Polsce. Otaczają go zabytkowe kamienice, a w jego sercu znajduje się Stary Ratusz. Tu też warto zwrócić uwagę na pręgierz, fontannę „Zdrój” oraz odwiedzić bazylikę św. Elżbiety. W kamienicy „Pod Złotym Słońcem” znajduje się Muzeum Pana Tadeusza z oryginalnym rękopisem dzieła Adama Mickiewicza.

Hydropolis i ZOO

Najmłodsi (lecz nie tylko) z pewnością będą zachwyceni wycieczką do Hydropolis i wrocławskiego ZOO. Hydropolis to nowoczesne centrum nauki poświęcone wodzie, umieszczone w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Wrocławskiego ZOO chyba nie trzeba przedstawiać – to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Stosunkowo niedawno w ogrodzie pojawiło się nowoczesne Afrykarium, czyli pawilon poświęcony faunie i florze Czarnego Lądu.