Co podać na firmową Wigilię?

Data publikacji: 13.02.2021
firmowa wigilia

Wigilia firmowa jest przede wszystkim spotkaniem przy stole, całego zespołu. To najlepszy czas, by kadra pracownicza mogła przez ten krótki czas, pobyć razem, zintegrować się i bardziej poznać, szczególnie z nowymi osobami. Wszyscy składają sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. To piękna i wzruszająca chwila. W zasadzie, jedyna taka w roku, kiedy personel jest w doskonałym nastroju, bo przecież Święta Bożego Narodzenia, są magicznym czasem. Takie spotkania są bardzo wskazane, bo można porozmawiać na różne tematy, pamiętając, że ma być sympatycznie. Tu nie ma miejsca na poruszanie przykrych spraw. Jeśli w pracy bywają niesnaski, to Wigilia firmowa, może je zakończyć. Często szef ma przygotowaną niespodziankę dla swoich pracowników, wręcza prezenty, co jest oczywiście pozytywnie odbierane. Można zrobić kilka zdjęć i opublikować na stronie internetowej i w mediach społecznościowych, co rzutuje na dobry wizerunek firmy.

Gdzie zorganizować firmową Wigilię?

Wigilię firmową można zorganizować w biurze, w Sali konferencyjnej, zamawiając catering lub w restauracji. Doskonałym pomysłem jest hotel, z racji prestiżu. Restauracja hotelowa przygotuje stoły i oczywiście wybrane dania. W tym czasie lokal jest już odświętnie przystrojony. Pięknie ubrana choinka, stroiki, obrusy i świąteczne ozdoby wprowadzają wszystkich, we wspaniały nastrój. Oczywiście płyną melodie świąteczne z kolumn i robi się bardzo Bożonarodzeniowo. Niejednej osobie łza się kręci w oku. Osoby pracujące w Hotel Sleep zapalają świece na stołach i robi się ciepły klimat. Kiedy załoga jest w komplecie, kelnerzy podają dania. Dla pracowników to wyjątkowa chwila, bo w firmowej Wigilii uczestnicz dyrektor/ prezes. Zazwyczaj zabiegany, niedostępny i bardzo wymagający szef, daje się poznać jak sympatyczny człowiek. To oczywiście ociepla atmosferę i rzuca inne światło na kierownictwo. Takie spotkania są jak najbardziej wskazane, bo integrują załogę.

Jakie dania serwowane są na firmowej Wigilii?

Restauracja Hotelu Sleep jest przygotowana na takie uroczystości i proponuje zestaw dań. Na kolacji powinny być oczywiście dania postne, niczym na domowej Wigilii. Na początek jest podawana zupa grzybowa, krem z borowików lub tradycyjny barszcz czerwony z uszkami do wyboru. Obowiązkowo przygotowana jest kapusta z grochem. Królem wigilijnego stołu jest oczywiście smażony karp. Nie może zabraknąć pierogów, przecież jest to nasza tradycyjna potrawa wigilijna. Pierogi z kapustą i grzybami, zaspokoją wszystkie podniebienia. Na firmowej Wigilii są również zimne przekąski, czyli karp w galarecie, ryba po grecku, sałatka śledziowa, śledzie w śmietanie i w oleju. Dań może być więcej, ale z reguły organizatorzy poprzestają na takim menu. Po sytej kolacji kelnerzy podają ciasta. Obowiązkowo jest piernik, makowiec i sernik. Takie potrawy, serwowane w restauracji, są rajem dla podniebienia i wstępem do rodzinnej wigilii, która za kilka dni, odbędzie się w rodzinnej atmosferze.

Jak się zachować na firmowej Wigilii?

Firmowe spotkania nie zawsze najeżą do lubianych przez pracowników. Wszystko oczywiście zależy od zespołu. Siedzenie przy stole z szefostwem, które na co dzień nie szanuje pracowników, jest bardzo trudne. Wiele osób traktuje to jako zwykły obowiązek. Jednak warto przełamać lody i myśleć pozytywnie. Dobrze jest poruszać tematy, mniej drażliwe i zapomnieć na chwilę o pracy. Ten czas ma być przyjemny. Nikt nie powinien być skrępowany, a raczej wyluzowany. Za nic w świecie nie należy demonstrować swojej niechęci do kogokolwiek siedzącego przy stole. Jeśli atmosfera jest „pogrzebowa”, warto ją ocieplić, ale nie okazywać znudzenia. Nie zerkamy na zegarek i nie bawimy się telefonem. Smartfony powinny być wyłączone, żeby nic nie zakłóciło spotkania. Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie, kiedy zostanie podany alkohol, pijemy z umiarem. Toast, lampka wina lub drink, nikomu nie zaszkodzą. Natomiast odrobina alkoholu za dużo, może nam przysporzyć problemów. Dlatego, bezwarunkowo trzeba się powstrzymać, od picia ponad miarę.